Povinnost dálniční známky v České republice
V České republice je pro motorová vozidla do 3,5 tuny povinné mít platnou dálniční známku při jízdě po zpoplatněných komunikacích. Tato povinnost platí na všech dálnicích a vybraných rychlostních silnicích označených příslušnou dopravní značkou. Elektronická dálniční známka nahradila od roku 2021 dříve používané papírové kupóny, což významně zjednodušilo celý systém a zvýšilo komfort řidičů.
Pro zahraniční návštěvníky, zejména z německy mluvících zemí, je důležité vědět, že dálniční známku lze zakoupit online prostřednictvím oficiálního portálu, na čerpacích stanicích nebo v různých prodejních místech poblíž hranic. Cena roční elektronické dálniční známky činí 1500 Kč, třicetidenní známka stojí 440 Kč a desetidenní vyjde na 310 Kč. Platnost roční známky je vždy od data zakoupení do konce následujícího roku.
Při nákupu elektronické dálniční známky je nutné správně zadat registrační značku vozidla a zemi původu. Systém umožňuje také nastavit počátek platnosti známky až 3 měsíce dopředu, což je výhodné při plánování budoucích cest. Kontrola platnosti známky probíhá automaticky pomocí kamerového systému, který snímá registrační značky projíždějících vozidel. V případě zjištění absence platné známky hrozí pokuta až do výše 20 000 Kč.
Pro německé řidiče je důležité vědět, že některé úseky dálnic jsou od poplatku osvobozeny. Jedná se například o městské úseky kolem Prahy nebo Brna. Tyto úseky jsou jasně označeny dopravními značkami. Systém elektronických známek také umožňuje jednoduchou správu více vozidel pod jedním účtem, což ocení především firmy nebo rodiny s více automobily.
V případě výměny čelního skla nebo registrační značky není třeba kupovat novou známku, stačí provést změnu v elektronickém systému. Stejně tak při prodeji vozidla lze známku převést na nového majitele nebo ji přepsat na jiné vozidlo. Tato flexibilita je jednou z hlavních výhod elektronického systému oproti dřívějším papírovým známkám.
Pro zahraniční návštěvníky je k dispozici vícejazyčná zákaznická podpora, která pomůže vyřešit případné problémy nebo nejasnosti. Důležité informace jsou dostupné v němčině jak na oficiálních webových stránkách, tak v informačních materiálech na hraničních přechodech a čerpacích stanicích. Při cestování po České republice je vždy lepší mít dálniční známku zakoupenou s předstihem, aby se předešlo případným komplikacím během cesty.
Systém elektronických dálničních známek také umožňuje jednoduchou kontrolu platnosti přes mobilní aplikaci nebo webové rozhraní. Řidiči si tak mohou kdykoliv ověřit, zda je jejich známka stále platná a kdy jim vyprší. To je zvláště užitečné pro pravidelné návštěvníky České republiky z okolních zemí, kteří zde často cestují.
Ceny elektronických dálničních známek pro různá vozidla
Elektronické dálniční známky v České republice jsou rozděleny podle různých kategorií vozidel a časových období. Pro osobní automobily a vozidla do 3,5 tuny je roční elektronická dálniční známka stanovena na 1500 Kč, což představuje nejekonomičtější variantu pro řidiče, kteří pravidelně využívají české dálnice. Třicetidenní elektronická známka stojí 440 Kč a desetidenní vyjde na 310 Kč. Tyto ceny zůstávají již několik let stabilní a jsou platné pro všechna vozidla kategorie do 3,5 tuny včetně obytných vozů a malých dodávek.
Pro vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan platí zvýhodněná sazba, která činí polovinu běžné ceny. To znamená, že roční elektronická známka pro tato ekologická vozidla stojí 750 Kč, třicetidenní 220 Kč a desetidenní 155 Kč. Toto zvýhodnění je součástí dlouhodobé strategie podpory ekologické dopravy v České republice.
Motocykly jsou od placení dálničních poplatků zcela osvobozeny, stejně jako vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. Osvobození se vztahuje také na vozidla záchranných složek, policie, hasičů a dalších bezpečnostních sborů. Speciální kategorii tvoří také historická vozidla s registrační značkou pro historická vozidla, která jsou rovněž od poplatku osvobozena.
Pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny platí odlišný systém zpoplatnění prostřednictvím mýtného systému, který není součástí elektronických dálničních známek. Tato vozidla musí být vybavena palubní jednotkou pro elektronické mýtné a platí podle skutečně ujetých kilometrů.
Elektronické dálniční známky lze zakoupit prostřednictvím oficiálního e-shopu Státního fondu dopravní infrastruktury, na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích. Při nákupu je nutné zadat registrační značku vozidla a zemi registrace. Platnost známky začíná od zvoleného data a není vázána na kalendářní rok. Roční známka platí vždy 365 dní od zvoleného počátku platnosti.
V případě prodeje vozidla je možné převést elektronickou dálniční známku na nové vozidlo, což je významná výhoda oproti dřívějším papírovým známkám. Systém také umožňuje vrácení poplatku v případě, že vozidlo bylo například odcizeno nebo došlo k jeho totálnímu poškození. Pro turisty a návštěvníky České republiky je k dispozici vícejazyčný systém nákupu, který podporuje němčinu, angličtinu a další jazyky, což významně usnadňuje proces pořízení elektronické dálniční známky pro zahraniční řidiče.
Kde a jak koupit elektronickou známku
Elektronickou dálniční známku pro české silnice lze zakoupit několika způsoby, přičemž nejpohodlnější je nákup přímo na oficiálním portálu edalnice.cz. Tento web je dostupný v několika jazykových mutacích včetně němčiny, což ocení především zahraniční návštěvníci. Při nákupu online stačí zadat registrační značku vozidla, zemi původu, typ vozidla a požadovanou délku platnosti známky. Platbu lze provést běžnými platebními kartami nebo bankovním převodem.
Pro ty, kteří preferují osobní nákup, jsou k dispozici prodejní místa po celé České republice. Jedná se především o pobočky České pošty, čerpací stanice EuroOil a vybrané čerpací stanice dalších společností. Na těchto místech lze zaplatit jak v hotovosti, tak kartou. Důležité je mít s sebou technický průkaz vozidla nebo alespoň znát přesnou registrační značku.
Elektronickou známku lze zakoupit i prostřednictvím mobilní aplikace eDALNICE, která je dostupná pro systémy Android i iOS. Aplikace nabízí stejné funkce jako webový portál a navíc umožňuje správu více vozidel najednou. Uživatelé mohou sledovat platnost svých známek a dostávat upozornění před jejich vypršením.
Pro německy mluvící řidiče je důležité vědět, že systém elektronických známek nevydává žádné fyzické nálepky. Kontrola probíhá automaticky pomocí kamerového systému, který snímá registrační značky projíždějících vozidel. Proto je naprosto klíčové zadat při nákupu správné údaje o vozidle.
Časová platnost známky začíná běžet od zvoleného data, které může být až 90 dní do budoucnosti. To je výhodné zejména pro ty, kteří plánují cestu do České republiky s předstihem. Elektronickou známku je možné zakoupit v několika časových variantách - roční (platí 365 dní), třicetidenní nebo desetidenní. Roční známka je nejvýhodnější pro pravidelné cestování.
Při nákupu je také možné zvolit počátek platnosti známky, což je užitečné především pro plánované cesty. Systém automaticky generuje potvrzení o zakoupení, které je doporučeno si uschovat pro případnou reklamaci. Toto potvrzení je zasíláno na zadaný e-mail a obsahuje všechny důležité informace včetně unikátního identifikačního čísla transakce.
V případě chybně zadaných údajů lze provést opravu do 24 hodin od nákupu známky. Po této době je nutné kontaktovat zákaznickou podporu. Pro případné dotazy je k dispozici non-stop zákaznická linka, kde jsou operátoři připraveni pomoci v češtině, angličtině i němčině. Tato služba je particularly užitečná pro zahraniční řidiče, kteří si nejsou jisti správným postupem při nákupu nebo potřebují ověřit platnost své známky.
Dálniční známka je jako klíč k českým silnicím - otevírá vám cestu k bezpečné a pohodlné jízdě po našich dálnicích
Květoslav Novotný
Platnost známek - roční, měsíční, desetidenní
V České republice existují tři základní typy dálničních známek s různou délkou platnosti, které si mohou řidiči zakoupit pro své vozidlo. Roční dálniční známka je platná po dobu 14 měsíců, konkrétně od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna roku následujícího po roce, pro který byla zakoupena. Tato extended platnost poskytuje řidičům značnou flexibilitu a je ideální pro ty, kteří pravidelně využívají české dálnice. Roční známka představuje nejekonomičtější variantu pro časté uživatele dálniční sítě.
Parametr |
10denní známka |
Měsíční známka |
Roční známka |
Cena |
310 Kč |
440 Kč |
1500 Kč |
Platnost |
10 dní |
30 dní |
1 rok |
Typ |
Elektronická |
Elektronická |
Elektronická |
Pro vozidla do |
3,5t |
3,5t |
3,5t |
Měsíční dálniční známka je platná po dobu 30 dnů od zvoleného data počátku platnosti. Řidiči si mohou sami určit, kdy má jejich měsíční známka začít platit, což je výhodné zejména pro plánované cesty či dovolené. Tato varianta je oblíbená především mezi zahraničními návštěvníky, kteří přijíždějí do České republiky na delší pobyt, nebo mezi tuzemskými řidiči, kteří využívají dálnice jen v určitém období roku.
Desetidenní dálniční známka nabízí nejkratší dobu platnosti, a to přesně 10 po sobě jdoucích kalendářních dnů od zvoleného data. Je ideální pro krátkodobé cesty, jednorázové průjezdy Českou republikou nebo pro turisty, kteří zde tráví jen krátkou dovolenou. Stejně jako u měsíční známky si mohou řidiči zvolit počáteční datum platnosti podle svých potřeb.
Všechny typy známek jsou nyní k dispozici výhradně v elektronické podobě, což značně zjednodušilo celý proces nákupu a kontroly. Elektronický systém umožňuje zakoupit známku kdykoliv online, bez nutnosti fyzické návštěvy prodejního místa. Platnost známky je vázána na registrační značku vozidla, což eliminuje riziko ztráty či odcizení, které existovalo u dřívějších papírových známek.
Pro zahraniční návštěvníky je důležité vědět, že systém umožňuje nákup známky s předstihem až 3 měsíců. To je zvláště praktické při plánování delších cest nebo pravidelných návštěv České republiky. Při nákupu je nutné správně zadat všechny požadované údaje, zejména registrační značku vozidla a zemi registrace. Jakákoliv chyba v těchto údajích může vést k neplatnosti známky a následným komplikacím při kontrolách.
V případě změny registrační značky vozidla nebo jiných relevantních údajů je možné provést úpravu v systému, ale pouze za určitých podmínek a v omezeném časovém období. Je také důležité poznamenat, že platnost známky nelze přerušit ani pozastavit, a to ani v případě, že vozidlo není dočasně používáno. Doba platnosti běží kontinuálně od zvoleného počátečního data bez ohledu na skutečné využití dálniční sítě.
Kontrola platnosti pomocí registrační značky vozidla
Kontrola platnosti elektronické dálniční známky je v České republice velmi jednoduchá a přístupná všem řidičům. Prostřednictvím oficiálního webu edalnice.cz můžete snadno ověřit, zda je vaše vozidlo správně registrováno a zda má platnou elektronickou dálniční známku. Pro kontrolu stačí zadat registrační značku vozidla do příslušného pole a systém okamžitě zobrazí informace o platnosti známky.
Systém kontroly je navržen tak, aby byl uživatelsky přívětivý a poskytoval okamžitou zpětnou vazbu. Po zadání registrační značky se zobrazí nejen informace o platnosti známky, ale také přesné datum začátku a konce její platnosti. To je zvláště důležité pro řidiče, kteří si nejsou jisti, kdy jim končí platnost současné známky nebo potřebují plánovat nákup nové.
Pro zahraniční návštěvníky, zejména německy mluvící turisty, je důležité vědět, že systém rozpoznává registrační značky vozidel ze všech zemí EU. Není třeba se obávat jazykové bariéry, neboť systém je dostupný v několika jazykových mutacích, včetně němčiny. Kontrolní systém funguje nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, což umožňuje ověřit platnost známky kdykoliv je potřeba.
V případě, že při kontrole zjistíte, že vaše elektronická dálniční známka není platná nebo se blíží konec její platnosti, můžete okamžitě přejít k nákupu nové známky. Systém umožňuje zakoupit známku s předstihem až tří měsíců před plánovaným začátkem její platnosti. To je velmi praktické zejména pro ty, kteří plánují své cesty dopředu nebo chtějí mít jistotu, že nezapomenou na včasné prodloužení platnosti.
Je důležité zmínit, že kontrola platnosti pomocí registrační značky je pouze informativní a slouží především řidičům pro jejich vlastní přehled. Skutečná kontrola na českých dálnicích probíhá automaticky pomocí kamerového systému, který snímá registrační značky projíždějících vozidel a porovnává je s databází platných elektronických známek. Tento systém je velmi efektivní a umožňuje odhalit vozidla bez platné známky bez nutnosti zastavování provozu.
Pro německy mluvící řidiče je také důležité vědět, že v případě jakýchkoliv nejasností nebo technických problémů je k dispozici zákaznická podpora, která poskytuje asistenci i v německém jazyce. Tato služba je dostupná na telefonním čísle uvedeném na oficiálních webových stránkách a může pomoci s řešením případných problémů při kontrole platnosti nebo nákupu nové elektronické dálniční známky.
Systém kontroly platnosti je propojen s centrální databází, která se aktualizuje v reálném čase. To znamená, že ihned po zakoupení elektronické dálniční známky je vozidlo zaregistrováno v systému a může legálně využívat zpoplatněné úseky českých dálnic. Není třeba čekat na žádné potvrzení ani tisknout jakékoliv dokumenty, což významně zjednodušuje celý proces pro všechny uživatele.
Výjimky z povinnosti dálniční známky
Na českých dálnicích existuje několik důležitých výjimek z povinnosti platit dálniční známku. Mezi vozidla osvobozená od dálničního poplatku patří především vozidla vybavená zvláštním výstražným světlem podle zvláštního právního předpisu. To zahrnuje zejména vozidla záchranné služby, hasičského záchranného sboru a policie. Stejně tak jsou od poplatku osvobozena vozidla ozbrojených sil České republiky včetně vozidel Armády České republiky, vozidla celní správy a vozidla vězeňské služby.
Další významnou skupinou jsou vozidla přepravující těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P. Tato výjimka platí pouze v případě, že vozidlo řídí držitel průkazu nebo je ve vozidle přepravován. Osvobození se vztahuje také na vozidla přepravující nezaopatřené děti, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.
Mezi další osvobozená vozidla patří ta, která zajišťují údržbu a opravy dálnic. Výjimka se vztahuje i na vozidla správců komunikací, která provádějí údržbu dálnic v zimním i letním období. Stejně tak jsou osvobozena vozidla integrovaného záchranného systému poskytující pomoc podle mezinárodních smluv. V případě přepravy humanitární pomoci jsou vozidla také osvobozena od poplatku, musí však mít potvrzení vydané Ministerstvem dopravy ČR.
Zvláštní kategorií jsou historická vozidla, která mají platný doklad o registraci historického vozidla a jsou vybavena registrační značkou pro historická vozidla. Pro tato vozidla platí osvobození automaticky, není třeba žádat o speciální povolení. Elektrická, vodíková a hybridní vozidla s emisemi CO2 do 50g/km jsou také osvobozena od dálničního poplatku, musí však být řádně registrována.
Pro vozidla přepravující osoby s průkazem ZTP nebo ZTP/P je důležité mít tento průkaz vždy při sobě během jízdy po zpoplatněných úsecích. V případě kontroly je nutné prokázat nárok na osvobození od poplatku. Stejně tak musí být připraveni prokázat nárok na osvobození i ostatní uživatelé, kteří spadají do některé z výjimek.
Důležité je také zmínit, že osvobození se vztahuje pouze na konkrétní vozidlo uvedené v příslušném potvrzení nebo dokladu. Není možné toto osvobození přenášet na jiná vozidla, i když by byla používána ke stejnému účelu. V případě změny vozidla je nutné zajistit nové potvrzení nebo registraci osvobození. Všechny výjimky jsou platné pouze na území České republiky a nevztahují se na případné použití dálnic v zahraničí.
Pokuty za jízdu bez platné známky
Jízda po českých dálnicích bez platné dálniční známky může řidiče přijít velmi draho. Pokuta za jízdu bez dálniční známky se může vyšplhat až na 20 000 Kč, přičemž v příkazním řízení na místě může být udělena pokuta do výše 5 000 Kč. Kontroly jsou prováděny jak Policií České republiky, tak i celníky, kteří jsou vybaveni moderními kamerovými systémy pro detekci platnosti elektronických dálničních známek.
Německy mluvící řidiči by měli věnovat zvláštní pozornost tomu, že systém pokut v České republice je nekompromisní a nezáleží na tom, zda jsou tuzemští či zahraniční řidiči. Často se stává, že turisté z Německa či Rakouska podceňují nutnost zakoupení české dálniční známky nebo si nesprávně spočítají její platnost. V takovém případě je čeká nepříjemné překvapení v podobě vysoké pokuty.
Kontrolní orgány jsou oprávněny provádět kontroly kdekoliv na zpoplatněných úsecích dálnic. Zvláště přísně jsou kontrolovány hlavní tahy spojující Českou republiku s Německem, jako jsou dálnice D5 směrem na Rozvadov či D8 směrem na Drážďany. Řidiči by si měli uvědomit, že moderní elektronický systém umožňuje zpětnou kontrolu, zda vozidlo mělo v době průjezdu platnou známku.
V případě zjištění přestupku může být řidič zastaven přímo na dálnici nebo může být vyzván k úhradě pokuty dodatečně. Pokud řidič nemůže nebo nechce zaplatit pokutu na místě, může být věc předána do správního řízení, kde hrozí již zmíněná maximální pokuta 20 000 Kč plus správní poplatky. U zahraničních řidičů může být vyžadována kauce jako záruka úhrady případné pokuty.
Je důležité zmínit, že systém elektronických dálničních známek umožňuje dodatečný nákup známky i v případě, že řidič zjistí absenci platné známky během jízdy. Nicméně toto nezbavuje řidiče odpovědnosti za předchozí jízdu bez platné známky. Doporučuje se proto vždy zkontrolovat platnost známky před vjezdem na zpoplatněný úsek, což lze jednoduše ověřit na oficiálních webových stránkách nebo v mobilní aplikaci.
Zvláště zahraniční řidiči by měli pamatovat na to, že neznalost povinnosti mít dálniční známku není omluvou a nebude brána jako polehčující okolnost při udělování pokuty. Proto je vhodné si před cestou do České republiky důkladně prostudovat podmínky používání dálnic a včas si zajistit platnou elektronickou dálniční známku. Tím se lze vyhnout zbytečným komplikacím a finančním postihům během cesty po českých dálnicích.
Mapa zpoplatněných úseků dálnic v ČR
V České republice je většina dálničních úseků zpoplatněna prostřednictvím elektronické dálniční známky, která nahradila dřívější papírové kupony. Systém elektronických dálničních známek pokrývá přibližně 1300 kilometrů českých dálnic, přičemž některé úseky zůstávají nezpoplatněné. Pro řidiče je důležité znát přesnou mapu zpoplatněných úseků, aby se vyhnuli případným pokutám při cestování po českých dálnicích.
Mezi hlavní zpoplatněné dálniční tahy patří D1 spojující Prahu s Brnem a pokračující až do Ostravy, kde povinnost mít elektronickou známku platí po celé její délce s výjimkou několika městských úseků. Dálnice D5 vedoucí z Prahy přes Plzeň až k německým hranicím je také kompletně zpoplatněna. Podobně je tomu i u dálnice D8 směřující z Prahy přes Ústí nad Labem do Německa, kde je zpoplatnění povinné s výjimkou krátkého úseku v Praze.
Na jihu České republiky je významnou tepnou dálnice D3, kde zpoplatnění začíná u Mezna a pokračuje směrem k Českým Budějovicím. Řidiči musí věnovat zvláštní pozornost přechodům mezi zpoplatněnými a nezpoplatněnými úseky, které jsou označeny dopravním značením. Dálnice D6 vedoucí z Prahy směrem na Karlovy Vary je zpoplatněna pouze v některých úsecích, především mezi Prahou a Novým Strašecím.
Pro zahraniční návštěvníky, zejména z německy mluvících zemí, je důležité vědět, že elektronickou dálniční známku lze snadno zakoupit online před vstupem do České republiky. Systém umožňuje volbu různých časových období platnosti - desetidenní, měsíční nebo roční známka. Kontrola platnosti známky probíhá automaticky pomocí kamerového systému, který snímá registrační značky vozidel.
Severní část republiky protíná dálnice D10 z Prahy do Mladé Boleslavi a dále na Turnov, která je zpoplatněna po celé své délce. Dálnice D11 vedoucí z Prahy přes Hradec Králové směrem k polským hranicím vyžaduje elektronickou známku také na všech dokončených úsecích. Na Moravě je významnou komunikací D46 spojující Vyškov s Olomoucí, která je součástí zpoplatněného systému, stejně jako D35 v úseku mezi Olomoucí a Mohelnicí.
Nezpoplatněné úseky se nacházejí především v okolí velkých měst, kde dálnice slouží jako městské okruhy nebo přivaděče. Typickým příkladem je Pražský okruh, kde jsou některé části bez poplatku. Podobně jsou na tom i úseky v okolí Brna, Plzně a dalších krajských měst. Pro přesnou orientaci je doporučeno využít oficiální mapu zpoplatněných úseků, která je pravidelně aktualizována Ministerstvem dopravy České republiky a je dostupná v několika jazykových mutacích včetně němčiny.
Rozdíly mezi osobními a nákladními vozidly
Pro účely dálničního mýtného systému v České republice je naprosto zásadní správně rozlišovat mezi osobními a nákladními vozidly, jelikož pro každou kategorii platí odlišná pravidla a poplatky. Osobní vozidla do 3,5 tuny celkové hmotnosti podléhají systému časových dálničních známek, zatímco těžší vozidla musí využívat elektronický mýtný systém.
U osobních vozidel je situace poměrně přehledná - časovou dálniční známku potřebují všechna motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly, jejichž maximální přípustná hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny. To zahrnuje běžné osobní automobily, menší dodávky a obytné vozy do stanovené hmotnosti. Důležitým faktorem je také skutečnost, že u osobních vozidel nezáleží na účelu jejich využití, ať už jde o soukromé nebo komerční použití.
Naproti tomu nákladní vozidla s celkovou hmotností přesahující 3,5 tuny spadají do zcela jiného režimu. Tato vozidla musí být vybavena palubní jednotkou pro elektronické mýtné, přičemž výše poplatku se vypočítává podle skutečně ujeté vzdálenosti, počtu náprav, emisní třídy vozidla a denní doby. Systém elektronického mýtného je technologicky mnohem sofistikovanější a umožňuje spravedlivější zpoplatnění podle skutečného využití dálniční sítě.
Zajímavostí je, že některá vozidla mohou být na hranici těchto kategorií, například upravené dodávky nebo lehké nákladní automobily. V takových případech je rozhodující údaj uvedený v technickém průkazu vozidla. Pokud vozidlo může být provozováno ve více hmotnostních kategoriích, pro určení správného typu zpoplatnění se vždy bere v úvahu nejvyšší povolená hmotnost.
Pro zahraniční řidiče, zejména z německy mluvících zemí, může být tento systém zpočátku matoucí, protože se liší od systémů v jejich domovských zemích. Proto je důležité, aby se před cestou do České republiky důkladně seznámili s platnými pravidly. Elektronickou dálniční známku pro osobní vozidla lze snadno zakoupit online, zatímco pro nákladní vozidla je nutné zajistit palubní jednotku a registraci do mýtného systému.
Specifickou kategorií jsou také přípojná vozidla, jako jsou karavany nebo přívěsy. U nich se celková hmotnost jízdní soupravy počítá jako součet hmotností tažného vozidla a přívěsu. Pokud tento součet přesáhne 3,5 tuny, celá souprava již spadá do kategorie vyžadující elektronické mýtné, i když samotné tažné vozidlo by jinak patřilo do kategorie pro dálniční známku.
Systém rozlišování mezi osobními a nákladními vozidly má také ekologický rozměr, protože těžší vozidla způsobují větší opotřebení silniční infrastruktury a produkují více emisí. Proto je spravedlivé, že platí poplatky podle skutečně ujeté vzdálenosti a svých technických parametrů.
Online nákup známky přes edalnice.cz
Elektronický systém dálničních známek v České republice nabízí pohodlný způsob, jak zakoupit časovou známku pro vozidlo prostřednictvím oficiálního portálu edalnice.cz. Tento moderní systém nahradil dřívější papírové dálniční známky a přinesl řadu výhod pro řidiče. Při nákupu elektronické dálniční známky je nutné zadat správně všechny požadované údaje, především registrační značku vozidla (SPZ) a zemi registrace.
Systém umožňuje platbu různými způsoby, včetně platebních karet, bankovního převodu nebo platby přes QR kód. Po úspěšném zaplacení obdržíte potvrzení o platbě na zadaný e-mail, které doporučujeme si uschovat. Elektronická dálniční známka začne platit od vámi zvoleného data a času. Je možné ji zakoupit s předstihem až 3 měsíců.
Důležité je vědět, že systém automaticky kontroluje platnost známky pomocí kamerového systému na dálnicích, který snímá registrační značky projíždějících vozidel. Není tedy nutné mít u sebe žádnou fyzickou známku ani potvrzení o platbě. V případě kontroly si mohou oprávněné orgány ověřit platnost známky přímo v systému.
Pro zahraniční návštěvníky je webový portál dostupný v několika jazykových mutacích, včetně němčiny (Vignette Tschechien). Systém nabízí roční, třicetidenní a desetidenní známky. Roční známka je platná 365 dní od zvoleného data počátku platnosti, nikoliv pouze v rámci kalendářního roku. Při nákupu je možné také využít funkci notifikací, která vás upozorní na blížící se konec platnosti známky.
V případě chybně zadaných údajů lze provést opravu registrační značky do 48 hodin od nákupu známky. Pro případné reklamace nebo technickou podporu je k dispozici zákaznická linka 222 266 757, která funguje nepřetržitě. Pokud potřebujete změnit počátek platnosti známky, je to možné pouze u dosud neplatných známek.
Systém také pamatuje na specifické případy, jako jsou ekologická vozidla nebo vozidla s pohonem na CNG či biometan, která mohou mít nárok na slevu či osvobození od poplatku. Pro tyto případy je nutné doložit příslušné dokumenty. Elektronický systém také umožňuje správu více vozidel pod jedním účtem, což ocení především firmy s vozovým parkem.
Pro maximální komfort uživatelů nabízí systém také mobilní aplikaci, která umožňuje rychlý nákup známky přímo z chytrého telefonu. Aplikace navíc poskytuje přehled o všech zakoupených známkách a jejich platnosti. Při cestování po českých dálnicích je důležité mít platnou elektronickou dálniční známku, jinak hrozí pokuta až do výše 20 000 Kč.